Geoblog.pl    mucha    Podróże    Podróże 2023 :)    Dzień w Dharavi
2023

Dzień w Dharavi

Indie, Mumbai

Dzień drugi w Mumbaju, slumsy Dharavi, znane głównie z filmu Slumdog Milionaire.

Dla niektórych temat kontrowersyjny, czasami widziałem komentarze typu "po co? Jak można robić z ludzkiej biedy atrakcję turystyczną" itp. Otóż żeby to zrozumieć, trzeba tam się wybrać. Słowo slums, niejako stygmatyzuje, kojarzy się automatycznie z czymś negatywnym, skrajną biedą, a to nie do końca tak. Takie myślenie, jest lekko kolonialne, które ogranicza się do" my i trzeci świat". Skorzystałem z pomocy świetnego lokalnego przewodnika, który oprowadził mnie po Dharavi. Dharavi jest bardzo ważnym elementem w całej mumbajskiej układance, recyklinguje się tam ogromną ilość plastiku różnego pochodzenia, skór, wytwarza plecaki, walizki, nawet mydło używane wyłącznie do prania. Dharavi posiadają właśnie stacje pożarne, szkoły, publiczną płatną i prywatną darmową, podział na część przemysłową i mieszkalną. Jeżeli ktoś ma dylematy, czy zwiedzanie , Dharavi jest etyczne, to zdecydowanie polecam, naocznie można się przekonać, że jest jak najbardziej ok. Polecam Mohammada jako przewodnika, jest to gość który wychował się w Dharavi, mieszka tam, więc pieniądze jakie zapłacicie za wizytę tam, nie trafią do kieszeni jakiejś agencji turystycznej.

mamaMa
mamaMa - 2023-02-13 10:30
Trudne, ale według mnie najgorsze, co ludzkość może robić, to unikać tematu. Tylko docieranie do świadomości, pokazywanie możliwości może perspektywicznie uwolnić ziemię to tego sposobu na niej bytowania. Każda taka relacja, każde zdjęcie to malutki kanalik zmian.

mamaMa
mamaMa - 2023-02-13 10:30

zula - 2023-02-14 06:42
Przedstawiasz coś co zobaczyłeś a ja mogę oglądać gdzie nie dane mi bedzie pojechać...
Pozdrawiam

mucha